NP Committee

 

National Pike District

District Committee

Updated 9/1/2022
 
Executive Committee
  Key 3
  District Chair Anna Katz
  District Commissioner Jeannette Wild
  District Executive Davawna Davis
 
  District Vice-Chairs
  District Vice-Chair for Administration Dan Lentz
  District Vice-Chair for Finance Jason Van Kirk
  District Vice-Chair for Membership Jill Bispels
 
  Operationg Committee Chairs
  Secretary for the District Committee Roy Ferguson
  Nominating Committee Chair Jim Olson
  Program & Activities Chair Howard Weiss
  Camping & Outdoors Chair Jim Olson
  Advancement & Recognition Chair Duncan Brown
  Training Chair vacant
  Public Relations Sori Meredith
 
Operating Committees
  Finance
  Vice Chair for Finance Jason Van Kirk
  Endowment Chair VACANT
  Community Friends of Scouting Chair Jason Van Kirk
  Family Friends of Scouting Chair Hilllary Bierce
  Popcorn Kernel Leslie Gilbert
  Camp Cards Howard Weiss
  Jamil Pinkney
  Membership
  Vice Chair for Membership Jill Bispels
  Transition to Scouts BSA Chair Jill Bispells
  Program
  Program & Activities Chair Howard Weiss
  Webelos-O-Ree Chair Jeff Peters
  Scouting For Food Chairs Joel Hampshire, Sori Meredith
  Klondike Derby Chair Dan Phillips
  Fishing Tournament Chair Anna Katz
  Program Launch Howard Weiss
  Adventuree Ann Pierce
  Cub Scout Day Camp Director Mike Taylor
  We Remember Howard Weiss
  Interfaith Committee Representative OPEN
  International Committee Representative OPEN
 
  Advancement & Recognition
  Advancement Chair Duncan Brown
  Dean of Merit Badge Counselors Ron Whitehead
  District Award of Merit Selection Committee Chair Rick Fitzgerald
  Silver Beaver Selection Representative Lynn Galloway
  Eagle Project Review Sub-Committee Chair Duncan Brown
  Life To Eagle Duncan Brown
 
  Camping and Outdoors
  Camping and Outdoors Chairman Jim Olson
  Order of the Arrow Chapter Adviser Joel Meredith
  High Adventure Promotion Jim Olson
 
  Training
  District Training Chairman OPEN
  YPT Champion Jessica Burstrem
  Cub Scout Training Coordinator OPEN
  Scouts BSA Training Coordinator Matt Cook
  Venturing Training Coordinator Jeff Burt
  Red Cross CPR/AED & First Aid Paul Goldenberg
 
Other Representatives and Contacts
  Patuxent Eagles Service Area Chair Jim Olson
  Patuxent Eagles Service Area Commissioner Brian McGivern
  Patuxent Eagles Service Area Field Director Brendan Canale
  Webmaster Jeannette Wild
 
Interested in joining the District Leadership?  Contact any of the above individuals for more information!